Archiwa kategorii: Nie chcieli wydrukować

Kulturkampf po polsku, tandeta po kaszubsku

Na świecie niespokojnie – w Kraju Kaszubów też wojna. Wojna o ziemię – „Rodną Zemię”. Tym razem nie chodzi o grunt mierzony w hektarach, czy hymn kaszubski, który nie dla wszystkich jest hymnem, tylko o program telewizyjny stworzony niegdyś przez śp. redaktor Izabellę Trojanowską. Jeszcze dwa lata temu w Gdańsku hucznie świętowaliśmy 15-lecie „Rodnej Zemi” pod patronatem prezydenta Gdańska i prezesa ZKP, sądząc zapewne, że już wkrótce spotkamy się na dwudziestej rocznicy. Nic z tego! Na początku sierpnia program prowadzony przez Eugeniusza Pryczkowskiego znikną z ramówki Programu 3 TVP w Gdańsku. Z kręgów decyzyjnych ZKP płyną kojące zapewnienia, że na jesieni wróci, choć wcale nie jest to takie oczywiste. Czytaj dalej

Kochany „Nasz Dzienniku” i Ty – Ojcze Rydzyku!

Nie wiem, czym zasłużyłem sobie na tak wielki zaszczyt, żeby zagościć na łamach „Naszego Dziennika” (26-27.11.2005 r.), tym niemniej z radością przyjmuję fakt, że o mnie piszecie i że piszecie niedobrze. To dobrze! Jeśli Wy – siła przewodnia Narodu Polskiego, macie o mnie złe zdanie to znaczy, że jestem człowiekiem przyzwoitym.

W wywiadzie z niejakim Feliksem Pieczką, niegdyś parlamentarzystą z ramienia Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego, obecnie zaś Wybitnym Pomorzoznawcą, zatytułowanym „Nie ma Polski bez Kaszub, a Kaszub bez Polski”, przeczytałem: „To, że się chce oderwać Kaszuby od Polski, to nie są mrzonki. Nie tak dawno kaszubski separatysta >>von< < Piechowski rozrzucił na terenie Kaszub 30 tys. ulotek mówiących o tym, że nie jesteśmy narodowości polskiej, tylko kaszubskiej”.

Czytaj dalej